16 lipca, 2024

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA APARAT ORTODONTYCZNY!

3 min read

Źródło: https://smileline.pl/

Idealnie byłoby, gdyby nasze zęby były ustawione tak równo, jak klawisze fortepianu. Niestety wielu z nas posiada niesatysfakcjonujący zgryz, który wpływa negatywnie na komfort życia.

A może tak czas na zmiany? Okazuje się, że na idealny uśmiech nigdy nie jest za późno.

Dzieciństwo, kiedy następuje maksymalny wzrost kości, to najlepszy czas na zmiany ustawienia zębów. Jednak coraz więcej dorosłych decyduje się również na leczenie ortodontyczne. Jeśli myślałeś o “klamerkach”, oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Jak działają aparaty ortodontyczne dla dorosłych?

Aparaty ortodontyczne należą do najpopularniejszych aparatów ortodontycznych. Zamki są przyklejane do powierzchni zębów i regularnie regulowane, aby każdy ząb przesuwał się w pożądane miejsce. Zamki i drucik zapewniają stały nacisk, aby delikatnie popchnąć jeden lub więcej zębów w odpowiednim kierunku. Ponieważ każdy ząb jest poddawany naciskowi bocznemu, korzeń naciska na kość, która go zakotwicza. Z czasem siła ta powoduje “rozpuszczenie’ kości, umożliwiając zębom migrację w pożądanym kierunku. W tym czasie w pustej przestrzeni po przeciwnej stronie korzenia odkłada się nowa kość. Czasami do drutów przymocowane są elastyczne opaski lub sprężyny, aby zwiększyć nacisk kierunkowy.

Rodzaje aparatów dla dorosłych

Jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne dla dorosłych, obecnie jest wiele możliwości. Każdy ma swoje wady i zalety, i jest zwykle wybierany jest on na podstawie celów klinicznych, kosztów i osobistych preferencji:

Tradycyjne zamki – w dzisiejszych czasach konwencjonalne zamki mocują metalowe druty do zamków przyklejanych do przedniej części zęba. Druty zakotwiczone w tylnej części jamy ustnej są powoli dokręcane co 4 do 6 tygodni.

Nowsza innowacja polega na zamianie metalu na przezroczystą lub ceramiczną opcję. Tradycyjne aparaty ortodontyczne często dają rezultaty szybciej, niż inne wybory, ale pod względem estetycznym są najbardziej zauważalne.

Zamki lingwalne – są podobne do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, z wyjątkiem tego, że zamki są cementowane po wewnętrznej stronie każdego zęba. To sprawia, że ​​klamerki są praktycznie niewidoczne. Jeśli estetyka jest głównym problemem, może to być dobry wybór.Wadą aparatów lingwalnych jest to, że często są droższe, wymagają więcej opieki niż tradycyjne opcje i mogą podrażniać język. Niektórzy twierdzą, że utrudniają także mówienie.

Przezroczyste nakładki – Popularnym wyborem są plastikowe nakładki, które są precyzyjnie uformowane tak, aby pasowały do ​​Twoich zębów. Pozostają w twoich ustach, z wyjątkiem sytuacji, gdy jesz lub myjesz zęby. Okresowo są zastępowane nowymi, które powoli ustawiają zęby w bardziej pożądanej pozycji.Wadą przezroczystych nakładek jest to, że nie są przymocowane do zębów, więc można je zgubić lub nie założyć natychmiast po posiłku bądź czyszczeniu. Są prawdopodobnie pierwszym wyborem, gdy wymagany jest mniej drastyczny ruch zębów.