27 września, 2021

Światła do jazdy dziennej – jak ich używać?

2 min read

Nie we wszystkich warunkach można wykorzystywać tylko świateł do jazdy dziennej. Gdy spada widzialność, należy włączyć światła mijania, aby rozświetlić auto też z tyłu Przepisy są w owej sprawie zrozumiałe – świateł do jazdy dziennej można wykorzystywać zamiast świateł mijania jedynie w dzień oraz jedynie w warunkach naturalnej czystości powietrza. Co więc musimy wiedzieć na temat świateł do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej, więc jakie?

Jak dobrze wiadomo, kierowcy w Polsce mają przymus wykorzystywać świateł w samochodzie poprzez cały rok. Kłopot pojawia się natomiast, jeśli dochodzi do precyzyjnego ustalenia, o jakie światło chodzi. Jeden kierowca stwierdzi, iż zawsze muszą to być światła mijania, inny powie, iż starczą światła do jazdy dziennej, natomiast także odmienny, iż to nie ma znaczenia. Okazuje się, iż żaden nie ma całkowitej racji. Przede wszystkim należy pamiętać, iż światła mijania oraz światła do jazdy dziennej to dwa całkiem odmienne typy światła.

Cel instalowania świateł dziennych w autach

Ów rodzaj żarówek oraz lamp nie ma właśnie wielkiej mocy, jak światła mijania, więc nie realizuje oczekiwań dotyczących oświetlania drogi przed pojazdem. Możesz rozpocząć się zastanawiać, to po co robić montaż świateł do jazdy dziennej? Lampy do jazdy dziennej poprawiają widzialność samochodu dla pozostałych kierowców wyjeżdżających z przeciwka. Za wszystko odpowiada umieszczenie tychże świateł oraz moc żarówek, jaka stanowi najwyżej kilkanaście watów.

Jak umieścić światła do jazdy dziennej?

Należy także wiedzieć, iż miejsce montażu świateł do jazdy dziennej także zostało dobrze wyznaczone poprzez funkcjonujące we własnym kraju przepisy. Światła takie (dwa inne reflektory) muszą być umieszczone nie niżej aniżeli 25 cm oraz nie wyżej aniżeli 150 cm od przestrzeni drogi. Odległość pomiędzy światłami nie może być mniejsza aniżeli 60 cm, skupienie światła nie może się także znajdować dalej aniżeli 40 cm od poprzecznego kształtu pojazdu. Nie wolno także zapominać o sytuacjach, w jakich prawodawca zmusza nas do korzystania ze świateł mijania, natomiast zatem takich, jeśli wykorzystywanie światła LED narazi nas na mandat.

Światła DRL nie naświetlają drogi natomiast co więcej mogą razić!

Działaniem świateł dziennych jest zapewnienie widzialności własnego samochodu odmiennym uczestnikom ruchu. Nie realizują one funkcji oświetlania drogi przed pojazdem! Więc w warunkach małej widoczności oraz małego zwiększenia światła słonecznego na przykład jeśli droga wiedzie poprzez gęsty las należy koniecznie korzystać ze świateł mijania, jakie mają za zadanie oświetlać drogę przed pojazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *