26 lipca, 2021

Odkurzacz przemysłowy

2 min read

Odkurzacze przemysłowe znajdują zastosowanie nie tylko w fabrykach, lecz mogą być używane do prac porządkowych we wszystkich miejscach, w których tradycyjne odkurzacze sobie nie radzą. Z powodzeniem stosuje się je w warsztatach, na budowach i przy remontach, w hotelach, oraz podczas wielu prac specjalistycznych. Modele przemysłowe odkurzaczy charakteryzują się lepszą wydajnością i wszechstronnością zastosowania, oraz większą wytrzymałością wynikającą z solidniejszej konstrukcji. Ich głównym zadaniem jest czyszczenie powierzchni płaskich, często o zróżnicowanej strukturze, z kurzu, pyłu, ścinków i innych drobnych zabrudzeń, w tym także różnego rodzaju płynów.

Jaki zatem wybrać odkurzacz przemysłowyaby był dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i na co zwrócić szczególną uwagę?

Moc ssąca i sposób zasilania – to podstawowe parametry techniczne, które najczęściej i najprościej definiują możliwości odkurzacza.  Czym wyższa moc, tym większa jest siła ssania, przy czym z reguły w uniwersalnych odkurzaczach przemysłowych spotykamy się z mocą 1200-1600W. Specjalistyczne wersje mogą mieć maksymalną moc nawet do 3000W, lecz wiąże się to z wyższym poziomem głośności. W odkurzaczach pracujących w zakładach przemysłowych istotne będzie zastosowanie silnika: jednofazowego lub trójfazowego, oraz sposób zasilania prądem lub też sprężonym powietrzem (pneumatyczne). W warunkach domowych mogą sprawdzić się również mniejsze urządzenia akumulatorowe/bezprzewodowe.

Klasa filtracji – wybieramy wśród trzech klas L, M i H, uzależnionych od rodzaju zanieczyszczeń i wielkości cząsteczek pyłu, a tym samym specyfikacji danej pracy.

Pojemność zbiornika na odpady i sposób ich gromadzenia wewnątrz odkurzacza – mamy do wyboru odkurzacze bezworkowe i urządzenia z wymiennymi workami.

Inne cechy, które warto przemyśleć to: długość kabla zasilającego i węża, akcesoria w komplecie i ich funkcjonalność, gabaryty (wielkość i waga), dostępność serwisu, oraz łatwość konserwacji.

Warto podkreślić, iż odkurzacz przemysłowy dobieramy mając na uwadze jego specyficzne warunki pracy, ale równie praktyczny będzie zakup uniwersalnego urządzenia, które sprawdzi się w biurze lub domowych warunkach – od piwnicy, przez garaż aż po strych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *