26 lipca, 2021

Czujnik indukcyjny

2 min read
Czujniki indukcyjne funkcjonują na podstawie zmiany własnego pola elektromagnetycznego wskutek poruszania metalicznego składnika. Zmienne pole magnetyczne tworzone poprzez czujnik powoduje w przewodniku prąd wirowy. Oddziałuje to na wymianę parametrów drżeń, obniżając w ów sposób ich siłę czy częstość. Czujnik indukcyjny może być wspierany prądem stałym czy prądem zmiennym. Czujniki zbliżeniowe indukcyjne są nierzadko wykorzystywanymi receptorami wśród czujników zbliżeniowych. Wykorzystuje się je nierzadko w aplikacjach, gdzie konieczne jest znalezienie obecności metalicznego składnika w małej odległości od czujnika.

Czujnik indukcyjny – co należałoby wiedzieć?

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy jest konieczność bezdotykowej detekcji budynków metalicznych. Reguła funkcjonowania wsparta jest na interaktywności połączonej z wejściem budynku badanego w zmienne pole elektromagnetyczne o dużej częstości, które tworzy sensor. Wykrywanie metalu poprzez czujnik zbliżeniowy jest w jego okolicy funkcjonowania, jaka różni się stosunkowo od rodzaju czujnika oraz może mieć od kilku do kilkudziesięciu mm.

Jak funkcjonuje czujnik indukcyjny

Głowica ma cewkę oraz rdzeń ferrytowy, jakie tworzą dookoła czoła czujnika zmienne pole elektromagnetyczne o dużej częstotliwości. Wykształcone pole elektromagnetyczne indukuje prądy wirowe w metalu zbliżanym do czujnika. Indukowane prądy wirowe oddziałują z kolei na pole elektromagnetyczne, wykształcone wokół oblicza czujnika, powiększając zatłoczenia obwodu indukcyjnego oraz w rezultacie spadek amplitudy oscylacji obwodu indukcyjnego przetwornika dużej częstotliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *